Дія City: статус 2022
IT

Дія City: статус 2022

ІТ-галузь є однією із перспективних та швидкорозвиваючих галузей економіки України, що з року в рік демонструє позитивну динаміку розвитку. Відповідна сфера не регулюється спеціальним законодавством та держава не застосовує спеціальні механізми щодо діяльності учасників ІТ-ринку.

У 2020 році, Міністерство цифрової трансформації запропонувало проект «Дія City», однією з головних цілей якого є стимулювання розвитку цифрової економіки.

Вже 11 серпня 2021 року, Президентом було підписано Закон про спеціальний правовий режим для IT-галузі «Дія City», який парламент ухвалив 15 липня 2021 року. Закон почав діяти з 14 серпня, окрім деяких його положень.

Що встановлює «Дія City»?

Режим встановлює «спеціальний правовий режим» для його учасників, що матимуть додаткові опції та умови для ведення діяльності в ІТ-сфері. Впроваджуються спеціальні умови набуття резидентства, оподаткування, відносин з IT-фахівцями. Дія режиму необмежена конкретним терміном, але встановлюється не менше ніж на 25 років.

Важливо, що набуття статусу учасника режиму «Дія City» є добровільним. Регулятором режиму є Мінцифри, а набути статус резидента «Дія City» можуть тільки зареєстровані в Україні компанії (підприємства), до яких встановлені обов’язкові критерії, серед яких:

  • здійснення діяльності у сфері IT
  • розмір середньомісячної заробітної плати (гонорару) спеціалістів резидента «Дія City» не може бути меншим за еквівалент у €1200
  • кількість залучених спеціалістів у сфері IT не може бути менше ніж 9 осіб
  • частка доходу (від здійснення видів діяльності, що стосуються IT) має становити не менше ніж 90% від загального доходу за календарний рік
  • інші.

Окремо, впроваджуються нові поняття для українського законодавства, такі як гіг-контракт, гіг-спеціаліст, а також закріплюються положення NCA (Non Compete Agreement).

Оподаткування

Наприкінці минулого року, Верховна Рада ухвалила закон № 1946-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», що був підписаний Президентом.

Компанії-резиденти Дія Сity зможуть вибрати між сплатою податку на прибуток за ставкою 18% і податком на виведений капітал за ставкою 9%.

Якщо компанія стає резидентом «Дія City», вона може обрати систему, за якої має сплатити тільки 9% податку на виведений капітал із дивідендів засновнику від певних операцій. Натомість 18% податку на прибуток не сплачує.

Відповідний податок у розмірі 9 % сплачують від окремих операцій визначених законом.

Компанії-резиденти «Дія City» зможуть залучити фахівців як на підставі трудового договору (наймані працівники), так і на підставі гіг-контрактів. В обох випадках запроваджено спеціальні ставки податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) у розмірі 5% на відміну від звичайних 18 %.

На сьогодні, розповсюджений формат роботи компаній з ІТ-спеціалістами, які мають статус ФОП та надають свої послуги компанії за контрактом. Можливість резидентів співпрацювати з ФОП залишається, однак є обмеження щодо об’єму отримання послуг від ФОПів. Так, з 2024 року — це 50 %, з 2025 року — 20 % від витрат за попередні періоди.

Компанії з річним доходом, що не перевищує 40 млн. грн. та які обрали податок на прибуток, можуть працювати з ФОП без обмежень весь час.

Впровадження податкового регулювання – один із ключових етапів запровадження режиму «Дія City», так як напрям стосується та впливатиме на прибуток компаній.

Тобто, на сьогодні діє закон про спеціальний режим, що є базовим документом правового режиму, а також закон, що впроваджує умови оподаткування режиму «Дія City». Однак, не ухвалено додаткові нормативні акти для роботи закону (інструкції, положення).

Діючі документи являються базовими, на основі яких, Уряд має впровадити конкретні механізми реалізації режиму.

Як сьогодні набути статус резидента «Дія City» ?

Мінцифри повідомляє, про повноцінний запуск режиму на початку 2022 року. Якщо компанія, має намір стати резидентом «Дія City», то фактично, поки що відсутня така можливість, оскільки не впроваджено ані реєстр Дія City, ані не прописаний порядок, за яким, власне, можна набути статус резидента чи позбавити його. Окрім того, не визначено форму звіту про відповідність резидента «Дія City», порядок подання та розгляду звітів, порядок повідомлення органів про укладення гіг-контракту, тощо.

Окремо, для функціонування спеціального режиму оподаткування податковій службі необхідно надати механізми для забезпечення роботи режиму (інструкції щодо розрахунків, форм звітності, рахунки для відповідних податків тощо).

Відповідно, коли будуть впровадженні відповідні механізми та порядки набуття статусу, сплати податків резидентами, компанії матимуть можливість здійснювати заходи щодо набуття резидентства та скористатись опціями, що надає «Дія City».