Правовий режим Дія Сіті 2022: як отримати статуc резидента?
IT

Правовий режим Дія Сіті 2022: як отримати статуc резидента?

Стрімкий розвиток ІТ-сфери в Україні дав поштовх до створення спеціального правового режиму Дія Сіті, який характеризується особливими умовами для діяльності компаній ІТ-бізнесу. В Дія Сіті встановлюються нові правила співпраці з ІТ-фахівцями, з’являється можливість залучення іноземців без отримання дозволу на працевлаштування, передбачаються зміни в оподаткуванні – право обрати об’єкт оподаткування, це може бути прибуток компанії або виведений з обороту компанії капітал, запроваджується новий договір − про утримання від вчинення конкурентних дій, та інші спеціальні умови.

Режим Дія Сіті не є обов’язковим для всього ІТ-сектору, а поширюватиметься на ті ІТ-компанії, які стануть її резидентами. Вступ до Дія Сіті є добровільним, тобто компанії самостійно приймають рішення користуватися їм спеціальними умовами Дія Сіті чи ні.

Щоб стати резидентом Дія Сіті потрібно відповідати певним критеріям та пройти процедуру набуття його статусу.

Резидентом може стати зареєстрована в Україні юридична особа, незалежно від її місцезнаходження, яка відповідає таким вимогам:

 • здійснює дозволені в Дія Сіті види діяльності: комп’ютерне програмування, консультування з питань інформатизації; видання комп’ютерних ігор та  іншого програмного забезпечення; надання програмних продуктів у режимі «онлайн»; освітня діяльність у галузі ІТ; оброблення даних; дослідження та експериментальні розробки у сфері природничих і технічних наук щодо ІТ; цифровий маркетинг та рекламні послуги; кіберспорт; діяльність постачальника послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів; кібербезпека; робототехніка; інші види діяльності, визначені Кабінетом Міністрів України;
 • відсоток доходу від діяльності в визначених сферах IT становить не менше 90 % за календарний рік;
 • кількість працівників та гіг-спеціалістів становить не менше 9 осіб;
 • розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам не менше 1200 євро.

Для стартапів передбачені більш «м’які» умови набуття статусу резидента. Стартап може мати менше ІТ- працівників та спеціалістів та нижчий рівень винагороди, але, якщо компанія зареєстрована протягом 24 місяців до дня подання заяви на резидента; її дохід  не перевищує 7 585 500 грн. у попередньому році, в році подання заяви, році набуття статусу та у наступному. Проте встановлено перехідний пільговий період, протягом якого молоді ІТ-компанії зобов’язуються дійти до загальних встановлених умов, в протилежному випадку − втратять статус.

Коли компанія не може набути статус резидента:

 • зареєстрована за кордоном;
 • 25 % статутного капіталу належить державі;
 • має статус неприбуткової;
 • не подала державному реєстратору відомості про бенефіціарів та структуру власності;
 • пов’язана з державою-агресором у питаннях власності часток (акцій);
 • більше 25 % статутного капіталу належить юридичним особам, зареєстрованим у державах, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом;
 • якщо застосовано спеціальні економічні або інші обмежувальні заходи (санкції);
 • визнана банкрутом;
 • перебуває у процесі припинення, крім перетворення;
 • має податковий борг більше 65 000 грн.;
 • є постачальником послуг, пов’язаних з криптовалютою, та не виконала встановлені вимоги щодо включення до реєстру, постановки на облік, отримання ліцензії чи іншого дозвільного документа;
 • здійснює діяльність з організації та/або проведення азартних ігор, крім діяльності з надання послуг у сфері азартних ігор.

Процедуру набуття статусу резидента Дія Сіті можна вважати нескладною. Оскільки потенційний резидент готує мінімум документів, які можна подати в електронній формі за допомогою ЕЦП, строк розгляду лише 10 робочих днів.

Серед документів − заява про набуття статусу резидента Дія Сіті, додатково може бути подано заяву про обрання спеціальної системи оподаткування для резидентів Дія Сіті, довіреність, якщо документи подає представник

Розгляд поданих документів здійснює Мінцифри та перевіряє відомості в державних реєстрах, базах даних, інформаційних системах державних органів, або за необхідності направляє запити.

Рішення про набуття з статусу резидента Дія Сіті вважається прийнятим після спливу 10 робочих днів з дня надходження відповідної заяви, якщо така заява не повернута без розгляду та протягом цього часу уповноважений орган не надіслав заявнику рішення про відмову заявнику в набутті статусу резидента Дія Сіті. Відомості про резидента вносяться до спеціального реєстру Дія Сіті.

Відповідно до законодавства правовий режим Дія Сіті встановлюється на необмежений строк, але не менш як на 25 років з дня внесення до реєстру Дія Сіті запису про першого резидента. Протягом цього періоду Україна гарантує чинність правового режиму та стабільність його умов.

Мінцифри анонсувало запуск Дія Сіті в повному обсязі уже на початку 2022 року. Сподіваємося, що механізм подання та розгляду заяви про набуття статусу резидента Дія Сіті та реєстр резидентів працюватимуть успішно.

В ІТ-компаній є час, щоб підготуватися до вступу в Дія Сіті, перевірити, чи відповідають вони визначеним критеріям, та за необхідності, усунути недоліки, які можуть стати на заваді доступу в Дія Сіті.