Повномасштабне військове вторгнення російської федерації на територію України та збройна агресія вплинули і на трудові відносини. Значна кількість компаній прийняла рішення перемістити свій бізнес та евакуювати працівників у більш безпечне місце, на західну частину нашої країни.
Триває програма щодо тимчасового переміщення підприємств з постраждалих регіонів. Програма спрямована на збереження виробничого і трудового потенціалу України і орієнтована на усі підприємства, які бажають перемістити виробництво на території західної частини України. Повноваження по реалізації програми покладено на Міністерство економіки України.
Для подачі заявки на участь у програмі необхідно заповнити форму за посиланням: https://cutt.ly/9SUFVK5.
Що надає програма − створення умов для забезпечення безкоштовного переїзду до місця тимчасового переміщення, підбір відповідних площ для розміщення виробництва, переміщення та розселення персоналу, підбір працівників в місці дислокації після переїзду.
Заявку може подати будь-яке підприємство. Проте пріоритет надається стратегічним підприємствам та компанії, які виробляють товари першої необхідності.
Підприємства можуть переїхати до дев’яти областей: Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької, Вінницької, південних територій Волинської і Рівненської.
Особливості переведення на іншу роботу або в іншу місцевість
Переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість разом з підприємством, допускається тільки за згодою працівника.
Чи можливо в умовах воєнного стану перевести працівника на іншу роботу без його згоди? Так, для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, які становлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей. В такому разі оплата праці − не нижче, ніж середній заробіток за попередньою роботою.
Тому, якщо варіант переїзду влаштовує, переходимо до його документального оформлення. Працівник надає згоду на переведення у формі письмової заяви. Роботодавець видає наказ та вносить у трудову книжку запис про переведення.
Працівники маю певні гарантії та компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість. Таким працівникам виплачуються:
Якщо працівник не з’явився на роботу або відмовився стати до роботи без поважної причини, чи звільнився, він зобов’язаний повернути кошти, виплачені йому у зв’язку з переїздом на роботу в іншу місцевість. За винятком вартості проїзду і перевезення майна та добових за час перебування в дорозі.
Звертаємо увагу, що на період дії воєнного стану роботодавець має право приймати рішення про зміну істотних умов праці без попередження працівника напередодні за два місяці. Тобто змінити важливі умови роботодавець може, попередивши навіть за один-два дні до впровадження таких змін.
Перед наданням згоди на переведення варто завчасно проговорити, чи не буде змін у системі та розмірі оплати праці, пільгах, режимі роботи тощо. Щоб на новому місці роботи, в іншій місцевості не було несподіванок.
Працівник може відмовитися від переведення, зважаючи на особисті обставини (небажання переїжджати в інший регіон, покидати свій будинок, неможливість залишити членів родини чи забезпечити їх переїзд тощо). Що робити в такому разі?
Відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією є підставою для припинення трудового договору, тобто звільнення.
Але можна розглянути і інші варіанти подальшої роботи працівника.
Якщо дозволяє специфіка роботи та ситуація у регіоні, де проживає працівник, можна обрати дистанційну або надомну роботу. В переважній більшості такі форми роботи стосуються бухгалтерів, юристів, ІТ-спеціалістів, маркетологів тощо. Тобто фахівців, які можуть працювати поза офісом чи виробничими приміщеннями підприємства. Проте в умовах воєнного стану при обранні місця роботи першочергове значення має безпека та відсутність загрози життю та здоров’ю.
У випадку оформлення дистанційної або надомної роботи з працівником доцільно переукласти трудовий договір про дистанційну / надомну роботу відповідно до типової форми, затвердженої Наказом № 913-21 від 05.05.2021 р.
Релокація працівників потребує як документального оформлення, так і ресурсів для фактичного перевезення обладнання, технічних засобів для роботи, переїзду працівників.
Державна програма тимчасового переміщення дозволяє перемістити підприємства до більш безпечних регіонів, забезпечити відповідними засобами для перевезення та налагодити логістику.
В будь-якому випадку при релокації підприємства насамперед потрібно оцінити як поточну ситуацію в регіоні, куди планується переїзд, так і становище у місці виїзду працівників та по маршруту перевезення.
Автор матеріалу:
Ірина Сироїд, адвокат Trustme Law Firm