РРО та електронний чек: нововведення
Супроводження бізнесу

РРО та електронний чек: нововведення

Зміни у використанні реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО), торгівлі, детінізації розрахунків набувають чинності. Оскільки 17.10.2019 р. Президентом підписані зміни до ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та зміни до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг».

Відповідно передбачається введення програмних реєстраторів розрахункових операцій, що надає суб’єкту господарювання право вибирати класичний або програмний РРО (з використанням електронного чеку) в залежності від його потреб. Зміни спрямовані на здешевлення процесу застосування РРО та легалізацію ведення розрахункових операцій.
Передбачається спрощення процедури реєстрації РРО: проведення за допомогою електронного кабінету без подання реєстраційних документів, шляхом отримання фіскального номера, який ідентифікує програмний РРО в інформаційній системі контролюючого органу.

Встановлюється підвищення відповідальності за порушення порядку проведення розрахункових операцій при торгівлі та наданні послуг. А також передбачається можливість отримання відшкодування покупцям/споживачам 100% вартості придбаних товарів, робіт або послуг, на підставі скарги про порушення продавцем установленого порядку проведення розрахункових операцій та підтвердження такого порушення контролюючим органом.
Зміни внесені й до Податкового Кодексу України. РРО не зобов’язані встановлювати платники єдиного податку першої групи.

До 01 жовтня 2020 року РРО та/або програмні РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами – підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень, крім тих які здійснюють:
• реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
• реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я.
Але з 01 жовтня 2020 року до 01 січня 2021 року перелік видів діяльності, для яких слід зареєструвати РРО, збільшиться. До них буде відноситися:
• реалізація товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
• реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
• реалізація лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
• реалізація ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
• реалізація уживаних товарів;
• діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування;
• діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
• діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування;
• реалізацію текстилю, деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України;

У разі перевищення у визначеному періоді обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для платника єдиного податку стає обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення та продовжується поки суб’єкт господарювання є платником єдиного податку.
З 1 січня 2021 року підвищується максимальний поріг річного доходу з 1,5 млн. грн. до 2,5 млн. грн. для фізичних осіб – підприємців, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування II групи платників податку.

Проте не слід забувати, що РРО не є обов’язковим у разі здійснення розрахунків в безготівковій формі шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки без використання банківських платіжних карток.
Оскільки сфера використання РРО передбачена у ст. 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР. Та стосується розрахункових операцій в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо).
Зазначена позиція наводиться у консультаціях (роз’ясненнях) ДПС, зокрема ІПК ДФС від 07.03.2019 р. № 943/ІПК/26-15-13-05-06/, від 09.08.2019 р. №3743/6/99-99-14-05-01-15/ІПК.

Таким чином нове законодавство передбачає використання класичного РРО або його альтернативи — програмного РРО та сервісу електронного чеку. Розширено перелік видів діяльності, за якими слід обов’язково реєструвати РРО, не дивлячись на оборот менший в 1 млн грн. Такий перелік збільшується з 01.10.2020 року та під нього підпадають особи, що здійснюють реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет. Але не слід забувати, що при здійсненні розрахунків через розрахункові рахунки – використання РРО не є обов’язковим.

Сергій Барбашин
адвокат, керуючий партнер Trustme Law Firm (м. Київ),

заступник голови комітету Інтелектуальної власності НААУ