Які довідки та послуги можна отримати електронно?
Супроводження бізнесу

Які довідки та послуги можна отримати електронно?

В Україні поступово збільшується кількість державних послуг та  довідок, які  можливо отримати онлайн у короткі строки. Це економить багато часу, оскільки не потрібно стояти у черзі та проходити  бюрократичні процедури.

Перший крок для отримання послуг електронно – це отримання електронного цифрового підпису.

Електронний цифровий підпис (надалі – ЕЦП) дозволяє конкретній особі зареєструватися (авторизуватися) у певній електронній базі даних для отримання послуг та довідок. Без ЕЦП у більшості профільних сервісів не можливо отримати послуги.

Отримати ЕЦП можна через Приватбанк (онлайн) або у будь-якому акредитованому центрі сертифікації ключів (АЦСК) – для оформлення знадобиться паспорт, ідентифікаційний код, заповнена реєстраційна картка та флеш-носій. Перелік усіх, установ АЦСК можна знайти за посиланням https://czo.gov.ua/ca-registry.

Крім того, за допомогою ЕЦП особа може офіційно підписувати документи у електронній формі (договори, запити, заяви тощо).  Детальніше про особливості використання ЕЦП можна ознайомитися тут.

Послуги, які можна отримати онлайн

Реєстрація фізичною особою-підприємцем (надалі – ФОП).

Для цього необхідно:

– зареєструватись (авторизуватись) за допомогою ЕЦП у державному електронному сервісі «Дія»;

– у своєму електронному кабінеті обрати послугу та заповнити електронну заяву на реєстрацію ФОП.

У такий же спосіб зареєстрований ФОП може вносити зміни (особисті дані, місця реєстрації, видів діяльності) щодо реєстраційних даних або закрити ФОП.

Реєстрація товариства з обмеженою відповідальністю (надалі – ТОВ). Зареєструвати ТОВ можливо онлайн тільки на підставі модельного (встановленої форми) статуту.

Для цього необхідно:

– зареєструватись (авторизуватись) за допомогою ЕЦП у державному електронному сервісі «Дія»;

– мати один з біометричних документів, що посвідчують особу (ID-картка або біометричний закордонний паспорт);

– у своєму електронному кабінеті обрати послугу та заповнити електронну заяву на реєстрацію ТОВ, обравши потрібні Вам опції статуту;

– після заповнення заяви будуть сформовані готові установчі документи (заява на реєстрацію, статут, протокол загальних зборів або рішення учасника), які потрібно буде підписати ЕЦП.

На що звернути увагу при онлайн реєстрації.

Звертаємо увагу, що статут не є індивідуальним та містить лише мінімальні умови щодо діяльності ТОВ. Тому, якщо у заявника є додаткові побажання до змісту статуту, доведеться реєструвати ТОВ офлайн. Не можна реєструвати онлайн особам, які мають половину і більше частки статутного капіталу ТОВ і при цьому є іноземцями (не резидентами України).

Крім того, необхідно завчасно визначитись із видами економічної діяльності (КВЕД) та системою оподаткування (загальна чи спрощена) – від цього залежать розміри сум справляння з ТОВ/ФОП податків, зборів тощо. Після реєстрації бізнесу вникнуть податкові зобов’язання, тому необхідно попередньо проаналізувати можливі фінансові витрати та вигоди від своєї діяльності для обрання оптимальної податкової системи. У разі необхідності визначитись з цим питанням допоможе відповідний фахівець.

Посилання на онлайн послуги зі створення бізнесу https://diia.gov.ua/services/categories/biznesu/stvorennya-biznesu.

Після реєстрації бізнесу, в залежності від специфіки діяльності можна онлайн через Урядовий портал отримати деякі ліцензії та довідки, які включають:

– довідку про відсутність заборгованості зі сплати податків та зборів;

– ліцензію на експорт/імпорт товарів;

– ліцензію на реекспорт товарів;

– ліцензію на надання фінансових послуг (фінансовий лізинг, надання позик, надання гарантій та поручительства, факторинг, управління фінансовими активами);

– ліцензію на здійснення інвестицій за кордон;

– ліцензію на оптову торгівлю алкогольними напоями або виробництво алкогольних напоїв.

Посилання на послуги Урядового порталу https://www.kmu.gov.ua/servicesfilter.

Інші послуги та довідки:

Електронний кабінет водія. Цей сервіс надає особам наступні опції:

– отримати відомості про транспортний засіб (право власності, характеристики тощо);

– отримати відомості про наявність або відсутність арешту на ТЗ;

– отримати відомості про наявність адміністративних правопорушень та накладених штрафів на власника ТЗ;

– оформити індивідуальні номерні знаки;

– ввести відомості про фактичного водія (якщо водій не є власником ТЗ);

– встати у онлайн чергу на візит до Сервісного центру МВС.

Авторизуватися у Електронному кабінеті водія можна за допомогою ЕЦП, BankID, MobileID. Посилання на сервіс https://hsc.gov.ua/elektronnij-kabinet-vodiya/.

Перевірка відомостей про підприємство. У реєстрі юридичних осіб можна замовити витяг з повними актуальними відомостями про юридичну особу (про власників, місцезнаходження, види діяльності, щодо внесення реєстраційних змін).

Посилання на формування витягу https://usr.minjust.gov.ua/content/paid-search/paid-extract.

Крім того, можна перевірити будь-яке підприємство або ФОПа на наявність податкового боргу за посиланням https://tax.gov.ua/businesspartner. Для цього необхідно ввести у графу для заповнення код ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер платника податків.

Перевірка прав власності на нерухоме майно. Дізнатись хто є власником нерухомого майна (квартира, будинок, земельна ділянка) можна шляхом отримання довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за посиланням  https://kap.minjust.gov.ua/services/registry.

Для цього необхідно:

– зареєструватися (авторизуватися) у особистому кабінеті за допомогою ЕЦП;

– ввести критерії пошуку інформації: за особою власника або адресою нерухомого майна/кадастровим номером земельної ділянки.

У сформованій довідці буде відображено адресу та площу нерухомого майна, його власника, документальну підставу та дату набуття права власності, наявність/відсутність обтяжень (іпотека, арешт тощо). Звертаємо увагу, що у  Реєстрі може бути відсутня інформація щодо нерухомого майна право власності на яке оформлено до 31 грудня 2013 року.

Таким чином, перед тим як отримувати якість державні послуги або довідки, необхідно з’ясувати питання можливості їх оформлення онлайн. Це зекономить час та буде більш комфортним способом.

Проте, варто мати на увазі, що вищезазначені електронні сервіси (бази даних) не завжди коректно працюють.  Можуть виникати технічні помилки, неналежне обробляння запитів та/або не прийняття запиту на надання послуг та довідок, оскільки їх опрацювання у певних випадках здійснюється працівниками конкретних державних установ (Відділ державної реєстрації, Державна податкова служба тощо).

Так, у випадку необхідності при отриманні електронних послуг потрібно перевіряти, чи прийнятий ваш запит на послугу до розгляду та чи вірно опрацьовані вхідні дані (наявність описок тощо).