Звільнені від податків та ведення звітності. Що потрібно знати IT-ФОПам, яких мобілізували
IT

Звільнені від податків та ведення звітності. Що потрібно знати IT-ФОПам, яких мобілізували

У зв’язку з повномасштабним вторгненням росії з 24 лютого в Україні діє воєнний стан, а Указом Президента № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію. Разом з Іриною Сироїд, адвокатом Trustme Law Firm, ми розібрались, який порядок призову ФОП та чи мають вони пільги на сплату податків та ведення звітності на час військової служби.

1. Який порядок призову ФОПів?

ФОПи не звільнені від мобілізації, порядок призову загальний. Виняток — для осіб, які непридатні за станом здоров’я, мають на утриманні трьох і більше дітей до 18 років, самостійно виховують дитину (дітей) до 18 років, тобто без другого з батьків, мають на утриманні дитину з інвалідністю, є опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують тощо.

2. Я отримав повістку. Чи потрібно закривати ФОП?

Ні, мобілізація не означає автоматичну чи примусову ліквідацію ФОП. Якщо компанія не розриває з вами співпрацю на час призову, з ФОПом нічого робити не потрібно. Якщо розриває, але ви після демобілізації плануєте й далі продовжувати роботу в IT і ФОП вам знадобиться, закривати його теж не потрібно.

Є нюанс лише для мобілізованого ФОПа, який має найманих працівників. ФОП може далі здійснювати свою діяльність, але йому потрібно заздалегідь призначити уповноважену особу, яка нараховуватиме працівникам заробітні плати та координуватиме їх дільність. Для цього потрібно підписати довіреність у нотаріуса. Податки за найманих працівників треба сплачувати. Якщо ж мобілізований не готовий до такого варіанту, він може ліквідувати ФОП та розірвати трудові договори з працівниками.

Якщо ви вирішили ліквідувати ФОП, пам’ятайте, що коли діє воєнний стан, можливо припинити підприємницьку діяльність, але робота реєстрів та державних реєстраторів обмежена. Тому зняття ФОП з податкового обліку та перевірка відбудеться потім, оскільки зараз діє мораторій на податкові перевірки.

3. Що з податками та звітністю для ФОПів на час призову?

ФОП ІТ-фахівці зазвичай перебувають на спрощеній системі оподаткування (3 група, ставка єдиного податку 5 %) та сплачують за себе єдиний податок та ЄСВ. На період мобілізації ФОП звільнені від їх сплати та подання звітності (відповідно до п. 25 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України та 9-2 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»)Але потрібно написати заяву та надати копію військового квитка (або іншого документа про призов). Документи необхідно подати до податкової інспекції за місцем обліку протягом 10 днів після демобілізації (або після закінчення лікування).

Якщо компанія, з якою співпрацює ФОП, зберігає для нього оплату на час служби у війську, він все одно звільнений від податків.

Загалом пільги щодо сплати податків та подання звітності поширюються на всіх ФОПів, призваних на військову службу, та діють протягом всього її періоду. Також, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» № 2118-IX від 03.03.2022 р. діють загальні «пом’якшення» для платників податків. Окремо, звільнення від відповідальності за порушення термінів сплати податків та зборів, подання звітності, не застосовуються санкції за порушення законодавства про РРО, діє мораторій на податкові перевірки.

Зазначимо, що ФОПи на загальній системі оподаткування звільняються від всіх податків (ПДФО, ЄСВ), крім військового збору.

Що ж до тих, хто сплачує ПДВ, згідно із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-ІХ від 15.03.2022: «Платники єдиного податку третьої групи звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на додану вартість з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України».

Якщо є наймані працівники, на період своєї військової служби ФОП призначає уповноважену особу — про це ми вже згадували вище. Вона виплачує працівникам заробітну плату, нараховує та утримує ПДФО, військовий збір, нараховує ЄСВ.

Щодо ЄСВ за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до ЗСУ. Відповідно до ЗУ № 2120-ІХ, фізичні особи-підприємці, які належать до 2 та 3 груп платників єдиного податку, мають право за власним рішенням не сплачувати ЄСВ за таких працівників. У такому разі ЄСВ буде сплачено державою з державного бюджету.

Податки за працівників сплачуються ФОПом протягом 180 календарних днів з першого дня демобілізації (без нарахування штрафних і фінансових санкцій). Звітність подається у встановлені законодавством строки, штрафи та санкції за несвоєчасне подання не нараховуються.

4. Чи отримуватиму я як ФОП оплату за військову службу? Як щодо інших соцгарантій?

Спеціальних виплат на час служби для ФОПів не передбачено. Але нині, незалежно від мобілізації, всі ФОПи мають право на отримання разової грошової допомоги у розмірі 6500 грн, якщо подано податкову звітність за четвертий квартал 2021 рік або за весь 2021 рік. Єдина умова, щоб отримати допомогу — ФОП має бути зареєстрований у регіонах, де ведуться активні бойові дії (Чернігівська, Сумська, Харківська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Донецька, Луганська, Київська, Житомирська, Одеська, Волинська, Дніпропетровська області та місто Київ).

Гарантії на час виконання державних або громадських обов’язків, пов’язаних з мобілізацією, поширюються лише на працівників. За працівниками, призваними на військову службу, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток.

Матеріал підготовлений для DOU

Матеріал за посиланням

Автор матеріалу:

Ірина Сироїд, адвокат Trustme Law Firm